• Školy, ktoré menia svet
      • Školy, ktoré menia svet

      • 11.10.2023 14:14
      • Program Školy, ktoré menia svet je laureátom Ceny európskeho občana 2023 a ocenenia Srdce na dlani 2018, v marci 2023 ho poctili holandský kráľovský pár a pani prezidentka Zuzana Čaputová.
      • Program Školy, ktoré menia svet prináša do materských škôl a na základné školy unikátny balík inovatívneho a zážitkového vyučovania pre deti a žiakov s cieľom rozvíjať ich občianske, životné a medziľudské kompetencie pre život v 21. storočí. Aktivity na jednej strane rešpektujú štruktúru nastavenú Inovovaným štátnym vzdelávacím programom, a zároveň, na strane druhej, interaktívnymi, neformálnymi a zábavnými metódami podnecujú záujem žiakov o aktívny občiansky prístup, občiansku participáciu a dobrovoľníctvo, budujú ich kritické myslenie, argumentačné schopnosti, schopnosť myslieť v kontexte a v súvislostiach, mediálnu gramotnosť, ale aj morálne hodnoty a empatiu, a tým pozitívne prispievajú k ich všestrannému občianskemu a osobnostnému rozvoju v súlade s hodnotami humanizmu, demokracie a otvorenej spoločnosti.

         

        Program Školy, ktoré menia svet je laureátom Ceny európskeho občana 2023 a ocenenia Srdce na dlani 2018, v marci 2023 ho poctili holandský kráľovský pár a pani prezidentka Zuzana Čaputová, ktorí osobne navštívili jednu zo škôl zapojených do programu. V Sprievodcovi školským rokom ho kontinuálne od r. 2018 odporúča Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

         

        Ďalšie informácie o programe nájdete na webovej stránke Škôl, ktoré menia svet (http://skms.sk/) a Inštitútu pre aktívne občianstvo (http://ipao.sk/).

         

         

        „Program prepája občiansku náuku, dejepis, etiku a ďalšie príbuzné učebné predmety a vytvára priestor na to, aby žiaci s pomocou učiteľa hľadali vlastné odpovede na spoločenské otázky, a tiež získali tzv. ‘hands-on’ prístup k riešeniu problémov, ktoré identifikujú vo svojom okolí. Nevnucuje žiakom správne odpovede, ale buduje ich funkčné občianske kompetencie,“ zhrnula Jana Feherpataky-Kuzmová, riaditeľka Inštitútu pre aktívne občianstvo, ktorý je autorom a realizátorom projektu. Počas ôsmich rokov program absolvovalo už vyše 460 učiteľov z viac ako 350 škôl po celom Slovensku, ktorí pracujú s viac ako 103-tisíc žiakmi.

      • Naspäť na zoznam článkov